Load resistor harness for H4 LED bulb installations. Adds the resistive load required for proper operation of LED turn signals and tail lights, eliminating hyper-flashing.
Sold as an individual unit. Easy to install. Plug and play.
Sold as an individual unit. Easy to install. Plug and play.
- Eliminates any light failure diagnostic of CAN bus system
- Load equivalent wattage 15W
- (12) ohm resistors
- Easy to install with factory connector
Information:
Compatible with H4 LED bulbs. Designed for vehicles with CAN bus or other electronic bulb-out detection systems. Verify your vehicle's bulb socket type before installation.| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 1.2A @ 12V |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Current Draw@12VDC | 1.2 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| IP Rating | IP65, IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Amperage | 1.5 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage |
| Power Consumption | 15W |
| Resistance | 12 |
| SDR Required Flag | N |
| Universal Or Specific Fit | Specific Fit |
| Voltage | 9-16V, 9~16 |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| Wattage | 15, 21 |
| GTIN | 00793888980884 |