Xtreme series H4 LED bulb kit is our flagship headlight upgrade — maximum lumen output, premium automotive-grade LEDs, advanced cooling, and a precision beam pattern engineered to match factory headlight optics.
Xtreme Bulbs are the absolute brightest bulbs we make, and that's saying something as a LED performance lighting brand. Produces a stunning output that's brighter than a 35W HID system and 5x brighter than a stock halogen bulb. We utilize the very latest chips and technology and keep everything humming with smart thermal management. Bulky fan cooling LED bulbs have become history. The Xtreme series is designed to be compact enough to fit in the tightest spaces. Get the Xtreme series and you won't be in the dark again.
Xtreme Bulbs are the absolute brightest bulbs we make, and that's saying something as a LED performance lighting brand. Produces a stunning output that's brighter than a 35W HID system and 5x brighter than a stock halogen bulb. We utilize the very latest chips and technology and keep everything humming with smart thermal management. Bulky fan cooling LED bulbs have become history. The Xtreme series is designed to be compact enough to fit in the tightest spaces. Get the Xtreme series and you won't be in the dark again.
- Extreme Brightness: If you are looking for the brightest monster of all it's our Xtreme series LED headlight bulb. The Xtreme Series bulbs can produce up to 5X the light output of stock halogen bulbs and are brighter than a 35W HID system.
- Fitment: The Xtreme Series are designed to be as compact as the stock bulb to fit even in the tightest spaces! They are compatible with most reflector and projector housings.
- Efficiency: The patented VacPipe™ vacuum heat pipe cooling technology is the core of thermal management. The vacuum liquid heat pipe pulls produced heat from the circuit board 3X more efficiently than a conventional heat sink design.
- Reliability: TurboCool™ system is managed by using an enclosed, waterproof, high speed ball bearing turbofan. SmartDrive™ advanced temperature regulation.
Information:
Verify your vehicle uses the H4 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2003 | Acura EL |
| 1996-1998 | Acura RL |
| 1995-1998 | Acura TL |
| 2011-2012 | Aprilia Dorsoduro 1200 |
| 2010-2012 | Aprilia Dorsoduro 750 |
| 2013 | Aprilia Dorsoduro 750 ABS |
| 2001-2007 | Aprilia ETV 1000 Caponord |
| 1996-2002 | Aprilia Pegaso 650 |
| 1998-2003 | Aprilia RSV Mille |
| 2000-2003 | Aprilia RSV Mille R |
| 2003 | Aprilia RSV Mille R Haga |
| 2000 | Aprilia RSV Mille SP |
| 2006-2012 | Aprilia RXV 450 |
| 2006-2009 | Aprilia RXV 550 |
| 2012 | Aprilia RXV 550 |
| 2009 | Aprilia SMV 750 Dorsoduro |
| 2006-2009 | Aprilia SXV 450 |
| 2012 | Aprilia SXV 450 |
| 2006-2012 | Aprilia SXV 550 |
| 1996-2000 | Arctic Cat Bearcat 340 |
| 1996-1998 | Arctic Cat Bearcat 440 |
| 1999-2000 | Arctic Cat Bearcat 440 I |
| 1999-2000 | Arctic Cat Bearcat 440 II |
| 1996 | Arctic Cat Bearcat 550 |
| 1996-2002 | Arctic Cat Bearcat Widetrack |
| 1993 | Arctic Cat Cheetah 440 |
| 1994 | Arctic Cat Cheetah 550 |
| 1991-1992 | Arctic Cat Cheetah Touring |
| 1991-1992 | Arctic Cat Cougar |
| 1996-1998 | Arctic Cat Cougar |
| 1991-1992 | Arctic Cat Cougar 2-Up |
| 1996 | Arctic Cat Cougar 2-Up |
| 1998 | Arctic Cat Cougar Deluxe |
| 1996-1998 | Arctic Cat Cougar Mountain Cat |
| 1991 | Arctic Cat El Tigre EXT |
| 1991 | Arctic Cat El Tigre EXT Mountain Cat |
| 1992-1993 | Arctic Cat EXT 550 |
| 1996 | Arctic Cat EXT 580 |
| 1997-1998 | Arctic Cat EXT 580 EFI |
| 1996-1998 | Arctic Cat EXT 580 EFI Deluxe |
| 1997 | Arctic Cat EXT 600 |
| 1998 | Arctic Cat EXT 600 Tour |
| 1998 | Arctic Cat EXT 600 Triple |
| 1996 | Arctic Cat EXT EFI |
| 1993-1996 | Arctic Cat EXT EFI Mountain Cat |
| 1996 | Arctic Cat EXT Powder Special |
| 1991-1992 | Arctic Cat EXT Special |
| 1997 | Arctic Cat Jag |
| 1998 | Arctic Cat Jag 340 |
| 1998-1999 | Arctic Cat Jag 340 Deluxe |
| 1998-1999 | Arctic Cat Jag 440 |
| 1998-1999 | Arctic Cat Jag 440 Deluxe |
| 1997 | Arctic Cat Jag Deluxe |
| 2015 | Arctic Cat M 6000 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 6000 Sno Pro 153 |
| 2015 | Arctic Cat M 7000 Sno Pro 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 153 |
| 2015 | Arctic Cat M 8000 David McClure SE |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 HCR 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 Limited 153 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 Limited 162 |
| 2014-2015 | Arctic Cat M 8000 Limited ES 153 |
| Attributes | |
| Add-On | 20042, 20042 |
| Amp Draw per Bulb | 3.0 Amps @ 13V DC, 3.3A @ 13V DC per bulb |
| Amperage Rating | 3.0 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP65, IP 65 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 10,000 Lumen per kit, 10,000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9 - 16V DC |
| Power Consumption | 45 Watt, 45W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00752830165861 |