BUILTBRIGHT Work Pod Task LED work light, White/Amber, 6000K, weatherproof IP69K rated, aluminum housing with stainless hardware. Compatible with 12V and 24V DC systems. (1 EA)
The real magic happens when paired with a WorkLink™ harness. These harnesses allow you to hook up 2-4 lights to a pre-built wiring system that supports up to 320W (depending on the setup you choose). WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
The real magic happens when paired with a WorkLink™ harness. These harnesses allow you to hook up 2-4 lights to a pre-built wiring system that supports up to 320W (depending on the setup you choose). WorkLink™ harnesses include a switch, power connection, fuse, and extension harnesses.
- • Compact 3" x 4" Design - BUILTBRIGHT®'s small but mighty LED work light
- • Built for WorkLink™ - Integrates seamlessly with BUILTBRIGHT®'s pre-built wiring system
- • Backed by a 5-Year Warranty - Built to last with confidence from BUILTBRIGHT®
- • High-Intensity Dual-Color Output - 24 white and amber LEDs deliver up to 3,300 lumens of light
- • Designed for Versatility - White flood beams, attention-commanding amber, and warm utility
- • Optional Strobe Functionality - 5 flash patterns available when paired with a WorkLink™ harness
- • Durable Cast Aluminum Housing - Powder-coated construction built for rugged work environments
- • Makrolon® Polycarbonate Lens - UV-stabilized for lasting optical clarity and resistance to yellowing
- • Certified Corrosion-Resistant - Stainless steel brackets tested against 300 hours of salt spray
- • Premium Mounting Hardware - Includes Magni-coated 304 stainless steel hardware for added longevity
| Attributes | |
| Add-On | 84042, BB84042/BB84044 |
| Amp Draw per Bulb | 3A @ 12V DC |
| Beam Pattern | Flood |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White, Amber, Warm White |
| Color Temperature | 6,000, 1700, 6000K/1,700K/4,000K |
| Compliance | CISPR 25 CLASS 3 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth | 1.68 |
| Dimension | 3.88" H x 2.77" W x 1.74" D, 3.88" H x 2.77" W x 1.74" D |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| IP Rating | IP69K, IP69K, IP69K |
| LED Color | White, Amber |
| LED Count | 24 |
| LED Emmiter | Automotive Grade LED Chip |
| Length | 2.27 |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Flood |
| Light Output | 3300 (Warm White), 1300 (Amber), 2650 (White), 3,300 Lumen |
| Maximum Current Draw@12VDC | 3 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 10-36 DC Voltage, 10-36V DC |
| Power Consumption | 30 Watt, 30W |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT, DT Male/Female Pigtails |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| Voltage | 10-36V |
| Warranty | 5 Years, 5-Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage | 30W |
| What's Included | Mounting brackets and hardware |
| Width | 3.88 |
| Wire Length | 11, 11" |
| Wire Quantity | 3 |
| GTIN | 00793888978782 |