Work Bar Strobe 15, Mini Light Bar 15 Inch, Amber/White, all in one package (1EA)
Work Bar Strobe 15, Mini Light Bar 15 Inch, Amber/White, All In One Package
Work Bar Strobe 15, Mini Light Bar 15 Inch, Amber/White, All In One Package
- Meets SAE J845 CLASS I, California Title 13, EMC R10 Requirements
- 12 and 24 V DC compatible
- Sleek modern low profile design with 360o diffused lens
- 360 strobe in white, amber and dual color
- 78 selectable flash patterns
- Integrated cruise and flood mode
- Integrated steady burn and Strobe split mode
- Comes with dash mount switch and plug with on/off switch and flash pattern toggle
- Quick disconnect waterproof connectors allows for easy switching between temporary and permanent switch.
- Rugged magnetic feet and permanent stud mount included
- Weatherproof IP69K rated
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 6 Amps @ 12V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cig. Plug Included | Yes |
| Color | Amber and White |
| Compliance | SAE J845 CLASS 1, California Title 13, ECE R65, R10 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 1.5" H x 7" W x 15" L |
| Emission Code | Legal US |
| Flash Pattern | 78 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3 |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | Amber/White |
| LED Count | 144 |
| Length | 15 |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Magnetic Feet Included | Yes |
| Maximum Amperage | 6 |
| Maximum Wattage | 76 |
| Mounting Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 149 |
| Operating Voltage | 10-30 DC Voltage |
| Patterns | 78 Flash Patterns |
| Permanent Mount Bracket | Yes |
| Permanent Switch Included | Yes |
| Power Consumption | 76 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Voltage | 12 to 24 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| What's Included | 1 x 16' Extension Wire |
| Width | 7 |
| Wire Length | 13 |
| GTIN | 00732388002702 |